На Суспільному цикл про Праведників — українських рятівників євреїв під час Другої світової війни

На Суспільному цикл про Праведників — українських рятівників євреїв під час Другої світової війни

13 тра. 2021

14 травня — День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. До цієї пам’ятної дати на регіональних телеканалах Суспільного транслюватиметься цикл міжпрограмних роликів «Українські рятівники євреїв під час Другої світової війни» від Всеукраїнського благодійного фонду «Заради тебе». На UA: КРИМ дивіться 13, 14, 15 травня, а на всіх регіональних телеканалах Суспільного — з 14 травня.

«Після закінчення Другої світової війни в СРСР факт порятунку євреїв замовчувався, втім, як і сама історія Голокосту. Згадувати про своє спасіння або бути “рятівником євреїв” — було неможливо. На жаль, втрачено так багато років, що пішли з життя багато людей, які по праву могли претендувати і бути удостоєними звання Праведника. Тому регіональному мовленню Суспільного важливо показати історії рятівників євреїв у цей день», — прокоментувала креативна продюсерка регіонального мовлення Суспільного Катерина Жуліна.

Усі відео розроблено та створено співробітниками ВБФ «Заради тебе» у співпраці з онуком «Праведниці народів світу» Софії Ярової Артемом Шевченком. Усі використані фото були надані Фонду родичами Праведників або рятівників.

За словами авторів, цей проєкт особливо актуальний у сучасній Україні, якій так потрібні власні справжні герої. Ці люди ризикували собою і своїми близькими, щоб врятувати зовсім не знайомих їм людей.

«Всі ці історії зворушливі та приголомшливі. Кожна з них унікальна. Деякі рятівники були у небезпеці й після вигнання нацистів. Так батька Леоніда Рогальчука, етнічного німця Леопольда Гоппе, було заарештовано НКВС. Його звинуватили у співпраці з нацистами й ухиленні від військової служби, хоча в нього було хворе серце. Саме воно не витримало цих випробувань, і чоловік помер за ґратами. Мати була змушена змінити прізвище на дівоче собі та дітям, щоб уникнути подальшого переслідування, та переїхати в інше місто. При цьому родина ніколи не втрачала зв’язок із врятованими», — розповіла директорка ВБФ «Заради тебе» Юлія Гольденберг.

За даними ізраїльського Інституту Катастрофи і Героїзму «Яд Вашем», в Україні на 01.01.2020 офіційно налічувалося 2659 Праведників народів світу. Більшість Праведників і врятованих, на жаль, уже не з нами. Можливо, це наша остання можливість увічнити їхній подвиг за їхнього життя і в їхній присутності.

Регіональні Суспільні телерадіокомпанії разом із загальнонаціональними телеканалами UA: ПЕРШИЙ та UA: КУЛЬТУРА й каналами Суспільного радіо (UA: Українське радіо, UA: Радіо Промінь, UA: Радіо Культура) входять до мережі найбільшого незалежного медіа в Україні — UA: Суспільне мовлення.